środa, 23 marca 2011

Symbole Francji

Symbole Francji

Dewiza – Wolność, Równość, Braterstwo – 3 wartości, które były propagowane w Renesansie i które stały się symbolem Rewolucji francuskiej. Dewiza ta została umieszczona w Konstytucji 1958 r.

Nazwa kraju - Francja - pochodzi od plemienia germańskiego Franków, który zwyciężył plemienia romańskie w ówczesnym kraju Gallów w III wieku i osiedlił sie na ich terenach. Obecnie, Francja nazywana jest równie często "sześciokątem" = l’Hexagone, z uwagi na jej kształt.

Flaga – zawiera 3 kolory : niebieski, biały i czerwony. Niebieski i czerwony - to kolory miasta Paryża, a biały jest kolorem królewskim. Dlatego flaga jest trzykolorowa. Od Konstytucji 1958 r jest uważana za narodowy symbol Francji.

Hymn – został napisany za panowania Ludwika XVI przez oficera francuskiego Claude-Josephe Rouget de Lisle, który był także poetą i skrzypkiem - amatorem. Skomponował « Pieśń wojenną dla armii Rhonu » w kwietniu 1792 w Strasburgu. Chciał w ten sposób zagrzać do walki wojsko francuskie, które walczyło z Austrią i Prusami. Dziś, pieśń ta jest nazywana la Marseillaise  = Marsylianka, bo mieszkańcy Marsylii śpiewali ja bez przerwy idąc na Paryż, żeby uczestniczyć w Rewolucji francuskiej (1789-1799). W 1975 r ogłoszono ją hymnem narodowym. 

Święto narodowe – 14 lipca Francja świętuje zburzenie Bastylii - więzienia królewskiego. Miało to miejsce w czasie Rewolucji francuskiej 14 lipca 1789 r. To kolejny symbol wywodzący sie z Rewolucji francuskiej. 

Marianna – symbol nieoficjalny, ale bardzo obecny i rozpowszechniony we Francji. Jej popiersie znajduje się w merostwach, na znaczkach pocztowych, na monetach, a nawet w logo kraju. Jest ucieleśnieniem wolności, która prowadziła Francuzów na barykady,  Republiki francuskiej, Matką ojczyzny. Często rzeźbiarze prosili celebrytki o pozowanie gdy rzeźbili Mariannę. I tak mamy Mariannę z twarzą Brigitte Bardot, Mireille Mathieu, Catherine Deneuve czy Laetitia Casta.

Kogut – był symbolem Galii z powodu podwójnego znaczenia. Słowo "gallus" po łacinie oznaczało galijski i koguta. Teraz kogut znajduje się na pieczęci państwowej i jest symbolem sportów we Francji. Był też maskotką na Euro, kiedy Francja była organizatorem mistrzostw.

Logotyp – we wrześniu 1999, Francja wybrała sobie logotyp, który widnieje na wszystkich stronach internetowych rządowych, ambasad i innych urzędów państwowych. Można go spotkać także na znaczkach pocztowych. Logotyp zawiera flagę trójkolorową, dewizę - Wolność, Równość, Braterstwo i popiersie Marianny.

Symbole populistyczne – w świecie, Francja jest łączona z następującymi symbolami "powszednimi": bagietka, wieża Eiffel, dobre perfumy, wino, moda haute-couture i wyszukane potrawy jak choćby żabie udka czy ślimaki.
http://www.clubdefrance.pl/

2 komentarze:

  1. Super, bardzo pomogło mi przy zadaniu domowym C: Lecę przeglądnąć resztę postów :D

    OdpowiedzUsuń