wtorek, 22 marca 2011

Firmy francuskie w Polsce

Firmy francuskie na opolszczyźnie
Carrefour Polska działająca w głównie branży spożywczej, właściciel sklepów super- i hipermarketów. 7 pracodawca na świecie! Jest obecna w Opolu ("Turawa Park"), Brzegu, Kędzierzynie – Koźlu. Aktualnie w Polsce pod marką Carrefour działają 82 hipermarkety, 202 supermarkety oraz 40 sklepów franczyzowych Carrefour express. Do końca 2010 r. Carrefour planuje otworzyć kolejnych 40 sklepów franczyzowych oraz co najmniej jeden hipermarket.
Décathlon to międzynarodowa sieć sklepów ze sprzętem sportowym, zajmująca się nie tylko produkcją i dystrybucją artykułów sportowych, ale także organizacją wielu imprez sportowych. To miejsce pracy i zakupów dla ludzi, których łączy wspólna pasja: sport.
Capdevielle to francuska firma, która założyła swoja filię w Opolu – Kanapol Sp. z o.o. Produkowała meble skórzane w latach 2004 – 2010. Niestety na fali kryzysu firma Kanapol została zamknięta, a kilka miesięcy później Capdevielle podzieliła jej los.

"Ahlers-Poland" Sp. z o.o., to firma działająca w branży odzieżowej. Produkuje ubrania marki Pierre Cardin. Mieszczą się w Opolu na ul. Zbożowej.

Leroy Merlin to francuska firma z branży budowlano – dekoracyjnej. Obecnie jest to drugi w Europie i czwarty na świecie dystrybutor w tej branży. W skład GROUPE ADEO wchodzą sklepy wielkopowierzchniowe - Leroy Merlin, małe i średniej wielkości sklepy (AKI, Bricocenter, Weldom), sklepy-składy (Bricoman, Bricomart) i inne (DomPro, Zodio Kbane).
W Polsce firma Leroy Merlin rozpoczęła działalność w 1994 roku.
 

Pichon Polska producent maszyn rolniczych, który ma w swoim portfelu ok. 30 % rynku francuskiego. Michel Pichon zdecydował się na zakup 10-hektarowej działki w Wołczynie (ok.50 km od Opola), gdzie zamierza produkować wozy asenizacyjne i zatrudnić na początek 50 – 100 spawaczy na produkcji.

Firma Lesaffre produkuje drożdże piwowarskie i gorzelnicze, kosmetyczne i spożywcze, polepszacze i mieszanki piekarskie również w Wołczynie. W 2008 roku firma otrzymała tytuł solidnego pracodawcy Ziemi Opolskiej.

Francuska firma Accor jest właścicielem Hotelu Mercure Opole, który mieści się przy ul. Krakowskiej.

Francuska Grupa Danone kupiła Numico, do którego należy m.in. opolska Nutricia Zakłady Produkcyjne. To była transakcja na poziomie światowym.
Firma Danone sprzedała Kraftowi markę LU (ciastka), a kupiła właśnie Numico, producenta żywności dla niemowląt i dzieci oraz żywności klinicznej dla osób wymagających specjalnej diety - największego w Europie, jak czytamy na stronie internetowej Nutricii. Do Danone należą także wody mineralne, m.in. Evian, Volvic i Aqua. Obecnie w opolskim zakładzie pracuje 670 osób, a produkty stąd trafiają do sklepów w całej Polsce, Europie, Kanadzie i na wschodzie.
Platforma FM Logistic w Olszowej
Francuski operator FM Logistic uroczyście uruchomił swoją najnowszą inwestycję, która powstała w miejscowości Olszowa na Opolszczyźnie. Platforma logistyczna w Olszowej została zbudowana z myślą o usługach dla branży FMCG. Pierwszym klientem korzystającym z obsługi operatora jest Cadbury Polska, dla której FM Logistic realizuje usługi co-manufacturingu spożywczego.
Yves Rocher to firma działająca w szeroko rozumianej branży kosmetycznej. Jej sklepy wraz z salonami kosmetycznymi można spotkać w Opolu.
Warto napisać również o firmach francuskich, które nie maja swoich siedzib, ani oddziałów na opolszczyźnie, ale są obecne w naszej codzienności i pozyskują coraz więcej klientów:
TP SA będzie płacił za wykorzystanie logo France Télécom. To jeden z wielu sposobów transferu pieniędzy od największych polskich firm do zagranicznych koncernów.
Uroczyste przeniesienie go z logo France Telecom ma podkreślać przynależność TP SA do światowej rodziny francuskiego koncernu i poprawić postrzeganie przez klientów. Jak się okazuje, znaczek ten łączy również finansowo!
Firmy farmaceutyczne z Francji:  Servier Polska Services sp. z o.o oraz Sanofi – Aventis, która jest obecna w ponad 100 krajach, na polskim rynku farmaceutycznym zajmuje pierwszą pozycję, posiadając 7,5% udziału w rynku. Do Grupy Sanofi-Aventis należy m.in. spółka Sanofi Pasteur będąca największym na świecie producentem szczepionek oraz od 1 września 2009 r. Zentiva – lider produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Branża bankowo – finansowa też notuje obecność francuskich bankierów. Crédit Agricole w ciągu roku przeprowadził dwie akwizycje – Lukas Banku i Europejskiego Funduszu Leasingowego – wydając na nie przeszło 2 mld zł. Credit Agricole w krótkim czasie stał się więc największym inwestorem francuskim w naszym sektorze finansowym i jednym z 10 największych w ogóle, a polska inwestycja na liście zagranicznych operacji Credit Agricole znalazła się na drugim miejscu, tuż za przedsięwzięciem realizowanym we Włoszech. Jak widać polski rynek usług bankowych jest coraz bardziej łakomym kąskiem dla największych instytucji finansowych świata. Do obsługi Polaków chcą się zabrać Francuzi z Crédit Mutuel.
Towarzystwo Ubezpieczeń BNP Paribas Assurance S.A. jest akcjonariuszem OFE Pocztylion. Obecnie przedsiębiorstwo reprezentuje 15% francuskiego rynku ubezpieczeń.
Wydawnictwa francuskie, od których kupujemy książki: Grupa Flammarion – grupa wydawnictw zakupionych przez Éditions Flammarion, zawiera m.in. wydawnictwa: Casterman, J'ai lu, Librio, éditions Delagrave, Castor, Fluide Glacial i éditions Jacques Lenore. Grupa posiada własny system rozpowszechniania i dystrybucji książek. Dictionnaires Le Robert - wydawnictwo francuskie, założone w roku 1951 przez Paula Roberta. Specjalizuje się z wydawaniu słowników języka francuskiego dla różnych kręgów odbiorców. Gallimardfrancuskie wydawnictwo założone w Paryżu przez Gastona Gallimarda, które w tej chwili jest największym wydawnictwem niezależnym we Francji. Hachette Polska Sp. z o.o. (pierwotnie Hachette Livre Polska Sp. z o.o.) powstała w 2000 r. w wyniku zakupu przez Groupe Hachette Livre polskiego wydawnictwa Wiedza i Życie, posiadającego wieloletnie doświadczenie na rodzimym rynku. Przez lata Hachette Polska budowało i umacniało swoja pozycję na polskim rynku książki w segmencie przewodników turystycznych i poradników. Od 2009 oferta spółki została rozszerzona o serię "Pisane przez życie". W roku 2007 Hachette Polska zakupiła aktywa spółki Larousse, rozszerzając swoją ofertę o książki dziecięce, wydawnictwa encyklopedyczne i słowniki. Larousse od początku swego istnienia specjalizuje się w szeroko rozumianej tematyce encyklopedycznej. W 2002 r. została utworzona spółka Larousse Polska.

Branża motoryzacyjna: oto kanony motoryzacji francuskiej codziennie spotykane na naszych ulicach - Citroёn, Peugeot, Renault. Nie zapominajmy o firmie Michelin, potędze europejskiego przemysłu oponiarskiego, która jest obecna w Polsce jako Michelin Polska S.A. od 1994 roku.

Oryginalne perfumy francuskie – symbol prestiżu i wyrafinowania à la française, dystrybuowane przez m.in. Sephora Polska. Wypełniają półki nie tylko fizycznie, ale i zapachem każdej porządnej perfumerii czy sklepu firmowego. Dostępne coraz częściej przez sklepy internetowe. Maja tylko jedną wadę, są obrzydliwie drogie!

Wina francuskie – wszystkim znane, choć mało kto wie jak je odróżnić od win węgierskich czy włoskich. Jak chcemy uchodzić za sommelier, sięgnijmy po przewodnik po winach francuskich Bettane & Desseauve, współpracowników pisma „La Revue du Vin de France”. Doświadczenie, talent degustatorski i niezależność ocen stawia ich wśród najbardziej uznanych autorytetów winiarskich na świecie.

Ale chyba każdy miał okazję spróbować beaujolais nouveau, serwowane często w centrach handlowych. To młode, lekkie, cierpkie i "nerwowe" czerwone wino pochodzące z rejonu Beaujolais na północ od Lyon we Francji. Posiada ono barwę fiołkową a w jego delikatnym bukiecie dominują aromaty kojarzące się z trawą i kwiatami polnymi. Beaujolais to młode wino, które jest gotowe do spożycia już w 6 tygodni po winobraniu (zgodnie z ustalonym w roku 1985 prawem od trzeciego czwartku listopada - tzw. święto Beaujolais).
……………………………………………………………………………………………………………………….

Warto spojrzeć jeszcze na Przedsiębiorstwa CAC 40 - Cotation Assistée en ContinuNotowania Ciągłe). Indeks ten skupia 40 najsilniejszych spółek spośród 100 o najwyższej kapitalizacji na Giełdzie Paryskiej (Bourse de Paris). Prawie każda z tych firm jest znana ze swych inwestycji w Polsce: AccorAir France-KLMAir LiquideAlcatel-LucentAlstomArcelorMittalAXABNP ParibasBouyguesCapgeminiCarrefourCrédit AgricoleDexiaEADSEDFEssilorFrance TélécomGDFGroupe DanoneL'OréalLafarge LagardèreLVMHMichelinPernod RicardPSAPPRRenaultSaint-GobainSanofi-AventisSchneider ElectricSociété GénéraleSTMicroelectronicsSuezTotalUnibail-RodamcoVallourecVINCIVeolia EnvironnementVivendi3 komentarze:

  1. jest jeszcze danone, który kilka lat temu kupił nutricię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bojkotować francuskie firmy, jak oni dyskryminują nas we Francji. Opodatkować, płace jak we Francji, żywność tej samej jakości co w krajach zachodnich, a najlepiej zamknąć

    OdpowiedzUsuń